Київський національний університет
імені Тараса Шевченка,
геологічний факультет
Національний науково-природничий
музей НАН України,
відділ геологічний

Рекреаційно-просвітницький аспект діяльності палеонтолога


Закономірності функціонування та розвитку біосфери в геологічних масштабах часу мають стати доступними для сприйняття широкого загалу. Це одна із основ екологічної безпеки. Причому широкий загал зовсім не має наміру опиратися такому інформаційному втручанню в свій світогляд.

Пес, якого вивели погуляти, одразу починає нишпорити і винюхувати. У нього – орієнтаційний рефлекс, і він має його задовольнити. Такі у нього природні потреби: їжа, тепло, друг (бо він суспільна тварина), а також – він любить знати, де що робиться. Тому, очевидно, людина і обрала собі собаку як супутника і помічника – близькі інтереси. Але сама людина набагато складніша. Є така думка, що людина – це така істота, яка неодмінно хоче стати тим, чим вона не являється, а також стрибнути вище голови. Воно і схоже на те, враховуючи постійний неспокій і невдоволеність, властиву як окремим представникам виду Ноmo sapiens, так і їх угрупованням. Тому вирішення загадок, розкриття таємниць, подорожі за небаченим і недосяжним – природна властивість людської допитливості.

Що може бути в цьому відношенні краще, ніж життя живих істот віддаленого минулого? Воно ніби і недосяжне, але ж все це справді існувало, більше того, навіть і продовжує існувати – його можна побачити, до нього можна торкнутися, можна самому відновити причини і наслідки, перебіг подій, які закінчилися мільйони років тому. Воно ніби і сповнене загадок, але до вирішення такої загадки іноді – тільки крок, і саме ти можеш стати тим, кому цей крок випаде на долю.

Саме на те, щоб задовольнити цю чисто людську пожадливість до пізнання нечуваного і небаченого, спрямований РЕКРЕАЦІЙНО-ПРОСВІТНИЦЬКИЙ АСПЕКТ діяльності палеонтолога (створення колекцій, музеїв, геопарків, проведення екскурсій, популярні видання, тощо). Небезпечність невігластва щодо законів, які зумовили життя на Землі, робить цю справу зовсім не жартом, незважаючи на її досить таки розважальний вигляд.


← На головну