У лютому 2013 року вийшов в ефір черговий випуск радіопередачі «Школяда», в якій відбулася зустріч з екс-деканом геологічного факультету, проректором КНУ імені Тараса Шевченка Вижвою Сергієм Андрійовичем, були визначені переможці 4–го туру 5-го сезону радіо вікторини «Геологічна експедиція», надані правильні відповіді на запитання минулого туру та поставлені нові.

Переможцями 4-го туру 5-го сезону (2012-13 навчального року), що дали правильні та повні відповіді стали:

1. Юсова Альона з м. Ромни Сумської області
  2. Олейник Валентина з м. Слов’янськ Донецької області
  3. Дрич Інесса з м. Севастополя
  4. Гуцаленко Леся з с. Тростянець Вінницької області
  5. Члені гуртка «Юні географи» з с. Суходіл Тернопільської області.

Переможці отримають грамоти та призи – мінерали з усього світу.

З запізненням надійшов лист від Проданчука Олега, учня 9 класу Навчально-виховного комплексу №7 з міста Хмельницький з відповідями на запитання 3 туру 5 сезону. За гарно оформлену роботу та досить правильні відповіді йому буде надіслано книжка Р.С.Фурдуя «Ти сонцю та вітру брат» про геологів та геологію.

Правильні відповіді на запитання 4-го туру 5-го сезону.

1. Що таке супервулкан?

Супервулкан – це вулкан, кальдера якого займає площу понад 1000 км2. Об’єм розплавленої силікатної речовини (магми) у вулканічному осередку складає десятки кубічних кілометрів. Найбільш вивченим на даний час є супервулкан у Єллоустонському національному парку у США. Відомі давні вулкани, які підпадають під поняття «супервулкан», на островах Суматра, Нова Зеландія та інших територій.

2. Найвідоміши українські вчені-геологи.

Українська геологія почала формуватися у стінах Київського університету ще у середині ХІХ сторіччя. В університетах та на теренах України працювали такі відомі вчені-геологи як Феофілактов К., Тутковський П., Радкевич Г., Тарасенко В., Чирвинський П., Лучицький В. та інші. Але розвиток геологічної науки був перерваний Першою світовою війною та Жовтневою революцію.

У 1918 році під керівництвом всесвітньо відомого геолога, філософа та громадського діяча В.І. Вернадського була створена Українська Академія наук, після чого геологічній науці в Україні був наданий новий розвиток. Офіційна історія геологічної служби України розпочалася 1 лютого 1918 року. На цей час припадають відкриття кам'яного вугілля Донбасу (Г. Капустін), криворізьких залізних руд (В. Зуєв, І. Леваківський) та перші публікації з геології Карпат (С. Сташиць). У Києві за завданнями Геологічного комітету працювали К. Феофілактов, В. Тарасенко, B. Лучицький, геологи Г. Буреній, Б. Лічков, В. Мокринський та В. Різниченко I. Гінзбург, M. Безбородько, K. Тимофеєв, В. Чирвінський, Ф. Швець, М. Архангельська, M. Ожегова.

Величезний вклад в розвиток вітчизняної геології внесли вчені-геологи: Виржиківський Р., Лазаренко Є., Сеньковський Ю., Палій Р., Красовський О., Безбородько М., Зеленко О., Старастенко В., Шнюков Є., Гожик П., Шестопалов В. та багато інших.

Запитання на наступний тур:

1. Що вивчає прикладна мінералогія?
  2. Якій вплив метеоритів і астероїдів на формування сучасної земної кори?