Київський національний університет імені Тараса Шевченка
навчально-науковий інститут
ІНСТИТУТ ГЕОЛОГІЇ
 03022, Київ, вул. Васильківська, 90
Головна
Новини
Контакти
Структура
Викладачі
Абітурієнту
Навчання
Аспірантура і докторантура
Наукова робота
Наукові експертизи
Конференції
Наші партнери
Геологічний музей
Бібліотека
Онлайн-бібліотеки
Фотогалерея
Посилання
Студпарламент

 

Структура

/  Головна /  Структура / 

Лабораторія мікропалеонтології та біостратиграфії


Лабораторія Мікропалеонтології та біостратиграфії Київського національного університету імені Тараса Шевченка фактично єдина лабораторія в Україні по дослідженню викопних мікроорганізмів (спори, пилок, акрітархи, форамініфери та ін.). Основною її перевагою є висококваліфікований штат з великим практичним досвідом дослідження мікропалеонтологічних викопних решток Антарктиди; Чорного, Азовського, Каспійського морів; Карпат; Атлантики та інших куточків світу.

Області використання. Дослідження, що проводяться на базі лабораторії, використовуються при стратиграфічному розчленуванні та кореляції морських відкладів, визначенні палеогеографічних умов осадконакопичення, пошуках вуглеводневих родовищ в шельфових зонах.

Методика проведення робіт.
Мікропалеонтологічний метод, об’єктом якого є залишки вапнякових та кременистих скелетів організмів – форамініфери, радіолярії та ін. Завдяки швидким змінам цих організмів, їх різноманіттям та швидкому розповсюдженню в морях та океанах, з’являється можливість детального розчленування відкладів.

Спорово-пилковий метод базується на вивченні спор та пилку, що мають властивість добре зберігатися та розноситися вітром на значні території у великих кількостях. Все це робить їх гарним індикатором при співставленні морських, континентальних та лагунних відкладів; відтворенні палеогеографічних умов.

Процедура виділення мікрофітофосилій є досить трудоємкою та коштовною. Найбільші труднощі виникають при роботі з такими розчинами як пірофосфат натрія, соляною кислотою та ін. Відповідно при використанні тяжких розчинів різко збільшуються витрати на підготовчий етап, час обробки проб, витрати на обладнання, препарати та їх утилізацію, витрати пов’язані із забрудненням навколишнього середовища.

Наша лабораторія якісно відрізняється від інших не лише кваліфікованими лаборантами, а й принципово новими методологічними підходами по виділенню мікробіоти піщано-глинистих груп порід. Головна суть цих підходів полягає у застосуванні лише дистильованої води та перекисі водню (Ольштинська О.П.), що в рази підвищує потужність робіт та суттєво знижує витрати. При цьому якість результатів не нижче традиційних методів обробки осадових порід. Тобто можна виділяти багаті комплекси мікроорганізмів без застосування тяжких рідин в якості сепараційного матеріалу.

Таким чином, дана методика дозволяє проводити ідентифікацію горизонтів за допомогою не великої кількості зразків (керна), що дуже зручно при бурових роботах, а головне економічно маловитратно. Безумовно наша методика роботи з пробами має свої недоліки, одначе вона проста та зручна, коли необхідно к короткий термін опрацювати великі об’єми матеріалу.

На базі лабораторії проводяться заняття з навчальної дисципліни «Мікропалеонтологія» для студентів ОКР «Магістр», практичні заняття з навчальної дисципліни «Палеонтологія» та наукова робота студентів, аспірантів, співробітників.

Роботи, що проводилися останніми роками на базі лабораторії.


 
Інститут геології