Київський національний університет імені Тараса Шевченка
навчально-науковий інститут
ІНСТИТУТ ГЕОЛОГІЇ
 03022, Київ, вул. Васильківська, 90
Головна
Новини
Контакти
Структура
Викладачі
Абітурієнту
Навчання
Аспірантура і докторантура
Наукова робота
Наукові експертизи
Конференції
Наші партнери
Геологічний музей
Бібліотека
Онлайн-бібліотеки
Фотогалерея
Посилання
Студпарламент

 

Геологічний музей

Геологічний музей
Київського національного університету
імені Тараса Шевченка


м. Київ, вул. Васильківська, 90
Kyiv, Vasilkivska, 90
Тел. (044) 259-70-33,
E-mail: nesterovski@univ.kiev.ua

Директор музею – доктор геологічних наук,
професор Нестеровський Віктор Антонович.
Тел. 097-801-05-95

3D-тур Геологічним музеєм КНУ імені Тараса Шевченка
на «Музейному порталі»


Кристали-велетні
кварцу

Заснований у 1834 р. як Мінералогічний кабінет кафедри мінералогії та геогнозії Університету Св. Володимира. Початковим фондом для нього стали 15 538 зразків Волинського ліцею, 1 457 зразків Луцької гімназії та декілька сотень експонатів Віленського університету. На початок 1837 р. зібрання Мінералогічного кабінету вже нараховувало 19 362 зразків мінералів, гірських порід та скам’янілих решток.

Великий внесок в становлення музейної справи, поповнення експонатами, систематизації колекції внесли видатні вчені Київського університету С.Ф. Зенович, Е.К. Гофман, К.М. Феофілактов, Б.С. Чернишов, В.Ю. Тарасенко, Л.А. Крижанівський, П.І. Грищанський, В.М. Чирвинський, М.І. Безбородько, П.А. Тутковський, Б.О. Гаврусевич, С.П. Родіонов, Г.І. Молявко, М.М. Клюшніков, О.Л. Ейнор, Т.М. Агафонова, В.Г. Молявко, О.В. Комарова, В.М. Нероденко, Р.С. Фурдуй, В.І. Павлишин та ін. З 1891 р. паралельно з Мінералогічним кабінетом працює Геологічний кабінет, які реорганізовані в Мінералогічний та Палеонтологічний музеї. У 1997 р. ці музеї були об’єднані у Геологічний музей.

Музей складається з 4-х відділів: загальної геології та геологічних процесів; історії Землі та палеонтології; мінералогії і петрографії; геології і корисних копалин України. Музей має експозиційний та фондовий матеріал, спеціалізовану наукову бібліотеку, лабораторію первинної обробки фондів. При музеї існує національний петрофонд України.

В музеї експонуються близько 10 тис. та знаходяться в фондах понад 50 тис. зразків мінералів, гірських порід, скам`янілих залишків фауни і флори, серед яких чимало унікальних. Експозиції музею демонструють положення Землі в космічному просторі, особливості її будови та розвитку, еволюцію органічного світу, мінерали та гірські породи, коштовне та декоративне каміння, корисні копалини України. В фондах зберігаються монографічні (в кількості 21) та раритетні колекції. Центральне місце в палеонтологічному відділі займає скелет мамонту, знайдений на території Києва.

Видані ілюстровані «Путівник по Геологічному музею» українською та англійською мовою.

Регулярно проводиться експонування нових надходжень до музею.

На базі музею проводяться наукові конференції ННІ «Інститут геології». Детальну інформацію шукайте у Розділі "Конференції".

Екскурсії

Геологічний музей пропонує ряд тематичних екскурсій, які проводять співробітники музею. Обравши необхідну екскурсію Ви можете зателефонувати до музею і забронювати час. Можливе відвідування музею в індивідуальному порядку без екскурсії.

Розклад роботи музею:
Понеділок – П’ятниця:  1000 – 1600
Субота, Неділя – вихідний

1) Оглядова екскурсія

Екскурсія проводиться по 4 відділах музею.

Мета екскурсії полягає в ознайомленні відвідувачів з геологією, геологічними процесами, палеонтологією і мінералогією.

Тривалість екскурсії – 1 година.

Записатися на екскурсію Ви можете за тел. 259-70-33

2) Екскурсія «Загальна геологія та геологічні процеси» + Оглядова екскурсія

Детальна екскурсія в Залі № 1.

Мета екскурсії - під час екскурсії відвідувачі знайомляться з космічними і геологічними процесами.

В розділі Космічні процеси показано положення Землі в Сонячній системі, галактики і туманності, будову планет Сонячної системи, будову Землі із космосу, методи космічних досліджень, імпактити і колекцію метеоритів.

В розділі Геологічні процеси демонструються експозиції ендогенних і екзогенних процесів, які ілюстровані кам’яним матеріалом, численними графічними і фотографічними додатками.

Тривалість екскурсії – 1,5 години.

Записатися на екскурсію Ви можете за тел. 259-70-33

3) Екскурсія «Палеонтологія та Еволюція життя на Землі» + Оглядова екскурсія

Детальна екскурсія в Залі № 2.

Мета екскурсії познайомити відвідувачів із галуззю геології – палеонтологія.

У відділі Палеонтологія експонуються та зберігаються систематичні колекції викопної фауни і флори які відображають еволюцію органічного світу Землі і дають найбільш повне уявлення про все розмаїття тварин та рослин у геологічному минулому, деякі з них є давно вимерлими. Тут Ви познайомитесь зокрема з першими унікальними багатоклітинними організмами які існували на Землі приблизно 750 млн. років тому – Едіакарською фауною. З цікавістю сприймається інформація про викопний скам’янілий кістяк мамонта з території Києва, який мешкав 25 тис. років тому.

Тривалість екскурсії – 1,5 години.

Записатися на екскурсію Ви можете за тел. 259-70-33

Амоніти
Викопний скам’янілий кістяк мамонта

4) Екскурсія «Мінералогія та петрографія» + Оглядова екскурсія

Детальна екскурсія в Залі № 3.

Мета екскурсії познайомити відвідувачів з Загальною мінералогією, Систематичною мінералогією, Петрографією та літологією, Коштовним та декоративним камінням.

Під час екскурсії Ви побачите колекції, які висвітлюють основні закони кристалографії, фізичні та хімічні властивості мінералів, процеси їх зародження, зміни і руйнації, колекції магматичних, метаморфічних і осадових порід з різних регіонів світу; зразки коштовного та декоративного каміння з багатьох країн світу, ювелірно-виробне та декоративне каміння України; колекції присвячені формам та видам обробки самоцвітів, художнім виробам з природного каміння.

Тривалість екскурсії – 1,5 години.

Записатися на екскурсію Ви можете за тел. 259-70-33

Друза кварцу

Бібліотека

До ваших послуг пропонується бібліотека Геологічного музею, яка працює у режимі читацького залу.

В бібліотеці знаходиться велика добірка наукових робіт та періодичних видань.

Демонструється унікальна колекція стародруків – книг та підручників з геологічної тематики ще з 19 сторіччя.

Наші відвідувачі

Геологічним музеєм цікавиться великий загал людей. Найчастіше екскурсії проводяться для школярів загально освітніх шкіл, гімназій та ліцеїв, спеціалізованих класів де проводиться вивчення геології і студентів різних факультетів КНУ імені Тараса Шевченка та інших вузів України.

Музей відвдують люди, зацікавлені геологією, майбутні абітурієнти, представникі різних негеологічних організацій для ознайомлення з нашими експозиціями.

Студенти підготовчого відділення КНУ імені Тараса Шевченка
Школярі Києва та інших міст України

Також відвідувачами є співробітники геологічних організацій України та зарубіжних країн, і гості ННІ «Інститут геології», слухачі курсів підвищення кваліфікації вчителів педагогічного університету ім. Грінченка (в основному географії, біології, хімії та фізики), які після відвідування Геологічного музею приводять своїх школярів на екскурсії.

Співробітники Музею відповідають на чисельні питання відвідувачів, можуть визначити принесені екскурсантами геологічні зразки. В Музеї при потребі консультують викладачі та співробітники Інституту геології.

Вхід до Геологічного музею вільний, екскурсії безкоштовні.



Співробітники геологічного музею:

Нестеровський Віктор Антонович – директор музею, професор кафедри геології нафти і газу

Вакуленко Ольга Михайлівна – інженер 1-ї категорії

Волконська Людмила Олександрівна – інженер 1-ї категорії

Туркевич Ольга Валентинівна – інженер


 
Інститут геології