Дефіцит геологів у світі
Міжнародне енергетичне агентство випустило звіт, де зазначило, що до 2024 року світ подвоїть потреби у мінеральній сировині для технологій чистої енергії, включаючи електромобілі та акумуляторні батареї. Однак для досягнення нульового рівня викидів у світі до 2050 року знадобиться в шість разів більше критично важливих мінералів, ніж використовується сьогодні.
Але наразі існує одна велика, хоч і неочікувана проблема, так, справа не в тому, що у світі не вистачає мінералів: в багатьох країнах просто не вистачає геологів. До слова, це одна з професій, яка увійшла у ТОП-10 професій майбутнього, які варто обрати вже сьогодні.
Приблизно 27% існуючої робочої сили в галузі геонаук у тих же США вийде на пенсію до 2029 року, а на їхні місця вже не вистачає геологів. За прогнозами Американського інституту наук про Землю, до кінця десятиліття країна зіткнеться з нестачею 130 000 геологів. Це значний дефіцит людей, чиї знання необхідні для енергетичного переходу: від розвідки родовищ до перероблювання матеріалів, що мають попит (літій для електромобілів і акумуляторів, мідь для ліній електропередач і рідкоземельні елементи для магнітів вітрових турбін). І це може створити неабиякі проблеми для електромобілів та багатьох інших компаній.
Нестача висококваліфікованої робочої сили не є проблемою, яка обмежується лише США, в усьому західному світі спостерігається "значне скорочення" геологічної робочої сили. Насправді цей дефіцит відчувається вже близько десяти років і зрештою це торкнеться кожного сектору енергетичної та сировинної економіки.
Оскільки такі сектори, як сонячна, вітрова та акумуляторна енергетика, прагнуть досягти ще вищих цілей, дефіцит розвідки стане вузьким місцем у ланцюжку поставок вже до 2035 року. За прогнозами, до 2050 року попит на матеріали для енергетичного переходу досягне нових висот, збільшившись більш ніж на 200% для графіту і кобальту, і більш ніж на 900% для літію і рідкоземельних елементів.
За словами фахівців, США далеко не самотні у своєму недоінвестуванні у цю галузь, багато інших країн знаходяться в тому ж човні. Але є один великий гравець, який не тільки не недоінвестував, але й зробив ставку на інвестиції в робочу силу і проєктний конвеєр для критично важливих мінералів. І це, звичайно, Китай. Більше прочитати про протистояння цих двох держав на сайті Root-Nation.com.
Китайські компанії беруть на себе набагато більше ризиків, ніж їхні конкуренти в інших країнах, як через державну підтримку, так і тому, що вони схильні до більш середньострокової перспективи, ніж багато великих світових гірничодобувних компаній. Крім того, в Китаї набагато більше геологів, ніж у США або на будь-якому іншому великому західному ринку. До слова, з 25 найкращих університетів світу, які вивчають гірничу справу та гірничу інженерію, лише два знаходяться в США. І якщо у 2022 році в США на цих програмах навчалося 600 студентів, то в Китаї - понад 1,4 млн.
Попит на найважливіші корисні копалини зростає, як і попит на їх пошук, видобуток та переробка в більш ефективні, більш дешеві та менш шкідливі для довкілля способи. Особливо потрібні гідрогеологи, які вивчають рух підземних вод. Ця галузь надзвичайно швидко зростає з погляду попиту.
Наближення дефіциту геологів - і його потенційно жахливі наслідки - не залишилося непоміченим. 2022 році Австралійська асоціація роботодавців у сфері ресурсів та енергетики та Форум гірничої освіти Великої Британії опублікували звіти про дефіцит робочої сили на рівні країн. В Австралії гірничодобувна промисловість очікує нестачу 24 000 працівників до 2027 року, що AREEA назвала "найгіршою кризою навичок у поколінні". У звіті Великої Британії дефіцит у країні названо "кризою, що розвивається, у постачанні випускників у галузь", яка "загрожує підтримці британської культури та національних зв'язків у цій критично важливій галузі".
Тим часом спостерігається шквал активності навколо потенційних технологічних рішень, які можуть зробити дефіцит робочої сили дещо менш болючим. Фахівці з Геологічної служби США вказують на штучний інтелект як на приклад, що викликає величезний інтерес у галузі. За словами інженерів, хоча використання штучного інтелекту для пошуку та розвідки корисних копалин все ще є відносно новим явищем у гірничодобувній галузі, спостерігається "зростаюча залежність" від експертизи в галузі науки про дані. Зростає кількість як стартапів, так і старожилів галузі, які зосереджуються на впровадженні штучного інтелекту для всього - від прогнозування того, де можна знайти корисні копалини, до визначення стабільності нових мінералів. Нові часи потребують нових рішень, але в геологів ніколи не поменшає роботи.
|