14 квітня 2015 р. в Інституті геології відбулася лекція геофізика-сейсміка доктора Євгена Ланди «Пастки і проблеми сейсмічної томографії».
У Навчально-науковому інституті «Інститут геології» відбулася лекція професора університету Тель-Авіву Євгена Ланди на тему «Пастки і проблеми сейсмічної томографії» (Pitfalls and challenges of seismic imaging). Лекційний тур «Почесний лектор Європи 2015» організований Товариством геофізиків-розвідників (SEG) та студентським осередком Kyiv University Geophysical Society при підтримці компанії Shell. Тур проходив з 29.01.2015 по 22.04.2015 в різних країнах Європи: Польща, Швеція, Норвегія, Данія, Німеччина, Франція, Англія, Нідерланди, Сербія, Румунія, Ізраїль, Росія та Україна (http://seg.org/hl).
У доповіді було наведено кілька способів поділу спільного хвильового поля на дві складові: дзеркальні відбиття і дифракції. Зображення розділені дифракційною складовою повного хвильового поля можуть підкреслити дрібні, але важливі геологічні об'єкти, які часто є невидимими після стандартної обробки сейсмічних даних. Було розглянуто спосіб пошуку модельно-незалежних сейсмічних зображень з використанням концепції квантової механіки. Було продемонстровано ідею континуального інтеграла Фейнмана для побудови сейсмічних зображень.
Лекція мала багато цікавого матеріалу: вислови та портрети вчених, формули, геологічні та сейсмічні розрізи. Послідовно викладений матеріал був добре сприйнятий аудиторію. Викладачі, аспіранти та студенти задавали питання про особливості втілення цієї методики та застосування її для інших геофізичних методів.
Євген Ланда зустрівся з деканом ННІ «Інститут геології» проф. В.А. Михайловим, співробітниками кафедри геології нафти і газу. Проректор з наукової роботи Київського університету проф. С.А. Вижва показав лектору «Лабораторний петрофізичний комплекс». Інженер І категорії О.М. Вакуленко і проф. В.А. Нестеровський продемонстрували найяскравіші експонати Геологічного музею. Євген Ланда залишився задоволений відвідуванням Київського національного університету імені Тараса Шевченка і висловив бажання продовжити співпрацю.
Творчий шлях Євгена Ланди є прикладом подорожуючого дослідника. Він народився у Житомирі. Отримав ступінь магістра в галузі геофізики у Новосибірському університеті (1972), а докторську ступінь у галузі геофізики в Тель-Авівському університеті (1986). Євген Ланда почав свою кар'єру в Новосибірську, Росія (раніше СРСР) в якості дослідника і старшого геофізика в Сибірській геофізичній експедиції. Після еміграції до Ізраїлю у 70-х роках, він працював в Інституті Геофізики Ізраїлю, як дослідник, керівник науково-дослідної групи, і голова сейсмічного відділу (1981-2002). В останній час він був директором науково-дослідної групи з прикладної геофізики (OPERA) в По, у Франції, де брав участь у різних аспектах обробки сейсмічних даних, вивчав швидкість побудови моделі і часу, та відображення глибини. Його роботи зі швидкісної моделі методом інверсії когерентності зробили сильний вплив на сьогоднішні сейсмічні глибинні візуалізації технологічних процесів і сформували важливу частину пакета програмного забезпечення GeoDepth і був одним з засновників компанії Paradigm. Сьогодні, Ланда є членом консультативної ради Geomage і професором університету Тель-Авіву. Останні з його наукових інтересів включають в себе використання невідбивної енергії для підвищення сейсмічної точності і томографії без знання точної інформації про швидкості. Він опублікував більше 60 статей в міжнародних журналах і книгу «За рамками традиційних сейсмічних зображень». Він є членом EAGE і SEG, де отримав нагороди «Краща стаття» (SEG, Заохочувальна премія, 2005) та EAGE премія Етвеша (2007 і 2009).
|